Vývoj a história Google Analytics

Vývoj a história Google Analytics

google anayltics historia

V roku 1995 založili pôvodcovia služby Google Analytics spoločnosť s názvom Web Depot, ktorá poskytovala služby vývoja a hostingu webových stránok pre podniky v San Diegu. Začiatky vzniku Google Analytics súvisia s prevzatím nástroja Urchin v roku 2005 od ich konkurenčnej spoločnosti, ktorá sa venovala tvorbe analytického programu. Prvotnému nástroju trvalo približné 24 hodín, aby dokázal spracovať výsledky sledovania webových stránok v intervale jedného dňa. Problém riešil nástroj Urchin, ktorý dokázal všetky informácie spracovať už za 15 minút. V novembri 2005 vydali bezplatnú verziu Google Analytics, ktorá primárne slúžila na meranie návštevnosti webových stránok a skúmala jednotlivé marketingové aktivity. Používanie a registrácia boli v obmedzenom množstve a neboli pristúpené pre širokú verejnosť. Voľná registrácia sa začala v auguste 2006, čo spôsobilo masívne rozšírenie nástroja do celého sveta.

V decembri 2007 bol rozšírený pôvodný sledovací súbor ga.js  o ďalšie časti kódu, aby umožňoval rozšírené sledovanie.

V roku 2009 Google Analytics prešiel veľmi dôležitými aktualizáciami, integráciou nového sledovacieho asynchrónneho kódu, ktorý sa načítal ako posledný a nebránil načítavaniu ostatných skriptov. Táto aktualizácia vyriešila problém s pomalým načítavaním stránky. Ďalšie zaujímavé pridané funkcie bolo napríklad sledovanie mobilných aplikácií, zlepšila sa presnosť merania a prepojenie s nástrojom Google Adsense. Na základe požiadaviek veľkých spoločností boli pridané ďalšie funkcie na zobrazovanie a analýzu dát.

Ďalšia aktualizácia bola v apríli 2011, keď Google predstavil novú verziu Google Analytics, ktorá mala nový, prehľadnejší a používateľsky prívetivejší dizajn. Na konci tohto roka vyšla ďalšia aktualizácia, ktorá umožňovala analyzovanie dát v reálnom čase.

V októbri 2012 Google predstavil novú verziu Google Analytics s názvom Universal Analytics. Táto verzia postupne nahradila základný Google Analytics. Znova  bol zmenený pôvodný sledovací kód, kompatibilita so staršou verziou ostala, išlo o ešte sofistikovanejšie riešenie sledovacieho kódu.